הסמכות וכוחה המוגבל

על ידי

בחדר החקירות: השפעה והנעה שלא מכח סמכות

הדעה הרווחת היא שבחדר החקירות החוקר חייב לפעול מתוך עמדת כח וסמכות היררכית למטרות שכנוע והשפעה. ההנחה היא שעל מנת לשלוט ולנצח יש להפעיל עורמה, מניפולציות וטקטיקות בדרך להשגת שיתוף פעולה מקדם.

הנחה זו היא מוטעית מיסודה. כחוקר וכמדריך דאגתי לשנות את התפיסה לפיה בחדר החקירות צריך לנצח. אימוץ התפיסה של משחק סכום אפס לפיו אני מנצח בתנאי שהצד השני מפסיד לא משרת את המטרה הסופית של שינוי עמדה ונידוב מידע מרצון.
המטרה היא להצליח ולא לנצח!

והצלחה באה על ידי חבירה אנושית לצד שכנגד תוך צימצום הפער ההיררכי הטבעי שמאפיין מפגש מסוג זה. פתיחת ערוץ תקשורת חיובית, הכלה ויצירת אווירה נינוחה ומרווחת באמצעות שפת גוף, מעבירות מסר של אובייקטיביות. העברת מסר, כזו שמתאפיינת בחוסר שיפוטיות, מעוררת תחושה של פניות להקשבה והזמנה לשיח פתוח שמקדם שיתוף פעולה והסכמות מרצון.

 

מנהל בעולם העבודה החדש: השפעה שלא מכח סמכות

שיטת הניהול ההיררכי המסורתי שבה המנהל מחזיק במאגרי הידע של הארגון, ממדר את עובדיו מתהליכי קבלת החלטות ולא משתף אותם בתהליכי שינוי, הולכת וחולפת מהנוף של עולם העבודה החדש.
מנהל שנוהג כך רואה בעובדיו קבלני ביצוע בלבד שרוצים להתפרנס.
בעולם העבודה החדש מעמד המנהל עבר סוג של שיטוח בהגדרתו. מנהל טוב הוא מנהל שנפגש עם עובדיו בשגרת יום העבודה, מתחבר אליהם בערוצי תקשורת בינאישית חיובית ומפתח מולם מערכת יחסים פתוחה שמתאפיינת בהעברת מידע, פתיחות להעלאת רעיונות חדשניים וגם בהבעת רגשות אישיים.
נורטון מנדל מבכירי אנשי העסקים והמנהיגים החברתיים בארה"ב כותב בספרו "הכל טמון באנשים": "אם אתה רוצה להיות מספר אחת אצל עובדיך, הם חייבים לדעת בבטחה שהם מספר אחת אצלך – וזה מתחיל באופן ההתייחסות שלך אליהם"
מנהלים שמטפחים תרבות ארגונית שיש בה מקום לביטויי חיבה וחמלה, מפחיתים מצבים חברתיים שליליים בסביבת העבודה, מעלים את רמת המחוברות לארגון ואת רמת הפרודוקטיביות.

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן